Bir önceki Komedi Dizisi yazımda standardın üstünde komedi dizisi önereceğimi söylemiştim. Bir değil iki dizi önerisiyle geldim, eminim denk gelmişsinizdir bu dizilere ama bir çoğunuzun izlemediğine de eminim. Önereceğim dizilerden Derry Girls, The Guardian’ın 2018’in en iyi dizileri içinde 6.sırada, The Good Place ise 11.sırada. O kadar iyi diziler öneriyorum yani size 🙂

derry girls

Derry Girls

Derry Girls, Netflix’e gelmeden önce keşfedenlerdenim. İnternete düştüğü gibi izlemeye başladım. Zira 6 bölüm olması beni derinden üzse de, buna da şükür denebilecek bir dizi. Dizi 90’lı yıllarda geçiyor, dolayısıyla nostaljik dekorlar, tarzlar ve şarkılar. Komedi unsuru olarak, ailenin absürt halleri, ülkenin iç savaş hali, Kuzey İrlanda dizisi olan Derry Girls’de İngilizleri eleştirildiğini görüyoruz. Belki en çok güldüren sahneler bu eleştiriler bile olabilir (benim için). Dizide özellikle hoşuma giden detaylardan biri de, komşuluk ilişkilerinin olması ve kalabalık aileler. Diziye daha sıcak ve samimi bir hava katmış.

derry girls

Derry Girls Konusu

90’lı yılların Kuzey İrlanda’sında geçen hikaye, sıradan insanların yaşamını 16’sındaki bir ergen kız ve arkadaşlarının gözlerinden izletiyor bizlere. İmdb puanı 8,2.

The Good Place

Standardın üstündeki ikinci dizimiz ise, The Good Place. Harika senaryo, mükemmel oyunculuklar diyebilirim. İlk bölümünü izlememle birlikte bir çırpıda 2 sezonu bitirdim. Konusu itibariyle oldukça ilgi çekici geldi bana. Ölüm sonrası hayatı konu alan dizide absürtlükler oldukça ölçülü kullanılmış. Bir komedi dizisi insanı ters köşe yapabilir mi? Yapabilir. İzleyip görün derim. Şuan 3.sezonu yayınlanıyor ve imdb puanı 8,2.

the good place

The Good Place Konusu

komedi dizisi

Kendisiyle aynı gün hayata veda eden yüzlerce insan ile birlikte kendini İyi Yer’de (Good Place) bulan Elenaor Shellstrop’un hikayesini izliyoruz. Tanrı’nın elçisi olduğunu söyleyebileceğimiz Michael’ın rehberliğinde, yeni ruh eşi olan etik uzmanı Chidi Anagonye ve yeni komşularıyla, adeta masal dünyasından fırlamış gibi görünen ve kendine has özellikleri (küfredememe, istediğini yapabilme, ruh halini yansıtan evlerde yaşayabilme vb.) olan yeni mahallesinde yaşamaya başlayan genç kadın bir süre sonra kendisinin oraya ait olmadığını fark eder. Dünyadaki hayatını bencil, umursamaz ve kendisine bile pek hayrı dokunmayan biri olarak geçiren Elenaor önceleri bu yanlışı düzeltmek istese de Kötü Yer’in (Bad Place) ne kadar korkutucu bir yer olduğunu öğrenip bunu saklamaya karar verir ve yerini sağlamlaştırmak için Chidi’den iyi insan olma dersleri almaya başlar. Öte yandan bu huzurlu yerde de işler karışmak üzeredir.