Konusu

Gerçek hayattan uyarlama Chernobyl dizisinin büyük başarısından sonra Netflix’de benzer bir başarıyı When They See Us dizisiyle yakaladı. Dizi, 1989 yılında Central Park Beşlisi olarak anılan, 5 çocuğun haksız yere tecavüz suçuyla yargılanmasını anlatıyor. Bu beş çocuğun adalet karşısındaki mücadelesini işleyen dizinin hikayesi, 1989’dan başlayıp 2002’ye kadar uzanıyor. Dizi 4 bölüm, bölümleri ortalama 1 saat. Netflix’in Amerika hesabından yapılan açıklamaya göre, mini seri 13 gün boyunca her gün platformun en çok izlenen serisi olmuş.

central park five

Oyuncular

when they see us oyuncuları

Beşliyi dizide Asante Blackk, Caleel Harris, Ethan Herisse, Jharrel Jerome ve Marquis Rodriguez canlandırıyor. Genç isimlerin yetişkin halini ise Justin Cunningham, Jovan Adepo, Chris Chalk, Freddy Miyares canlandırıyor. Dizide bu beşliye Marsa Stephanie, Kylie Bunbury, Aunjanue Ellis, Vera Farmiga, Felicity Huffman, John Leguizamo, Niecy Nacy ve Fringe’ten tanıdığımız Joshua Jackson eşlik ediyor.

CENTRAL PARK 5

Yorum

When They See Us, izlediğim sayısız dizi arasında sanırım beni en etkileyen dizi oldu. Beşliyi oynayan çocukların oyunculukları fevkaladenin fevki. Duyguyu, hissiyatı izleyiciye geçiriyor. Tabi olayın gerçek ve ağır olması da etkileyici olmasının bir faktörü. Dizide çocuklar 14-16 yaş aralığındalar. Bu kadar küçük olmalarına rağmen taraflarına yapılan suçlamalar çok çok ağır. Yaşadıkları şeylerin psikolojik açıdan etkilerini düşünemiyorum bile. Dizi Ava DuVernay tarafından oluşturulmuş, yazılmış yöneltilmiş. Ava DuVernay, Central Park Beşlisi anlatan ”Selma” adında da bir film çekmiş. When They See Us bize Amerikan ceza hukukunda yaşanan çöküşü, ırkçılığı apaçık gösteriyor.

Korey

Dizi de beni en çok etkileyen Korey’in hikayesiydi. Sözde suçunu kabul etse şartlı tahliyeden yararlanabilecekken hiç bir zaman kabul etmemiş böylece 5’linin arasında en çok tutuklu kalan kişi olmuş. Mutlaka izlenmesi gereken dizilerin en başında geliyor artık bu dizi benim için. Ve umarım gerçek hayattan uyarlama dizilerini daha fazla görürüz bundan sonra.