Bir kaç gün sonra çalışmaya başlayacağım vizeler/finaller için, kendi çalışma düzenimi anlatan bir yazı yazmaya karar verdim. Umarım benim içinde bir önceki yıldan daha iyi bir çalışma yılı olur 🙂 Öncelikle mutlaka derslerde not tutmak gerekiyor. Not tutmayıp, notları bazı arkadaşlarınız ya da kırtasiye gibi yerlerden de alabilirsiniz fakat hiç biri sizin notlarınız gibi olmaz. Bazen hocanın dediği bir cümle ekstra puan getirecek bir ipucu olabilir. Bu yüzden dersleri dikkatli dinlemekte önemli. Şahsen benim bunu tamamen başarabildiğim söylenemez, eğer ilgimi tamamen çeken bir konuyu işliyorsa pür dikkat dinlerim onun dışında ara ara kopuyorum malesef 🙁

Takvim

Ben vizelerden en az 2,5 hafta önce bir takvim çıkarırım. Henüz sınav tarihleri belli olmasa bile. Bu takvim her gün hangi dersleri çalışacağımı gösterir. Zor olan derslere daha çok gün yazarım. Bir dersi ard arda iki gün çalışmaya çalışırım ki bir günde bitmesi imkansız olduğundan dolayı. Bütün dersleri en az 2 gün çalıştıktan sonra (aşırı kolay dersler 1 gün) sınav takvimine göre, sınavdan önceki iki gün o sınava çalışarak son çalışmamı yaparım. Ayrıca her dersin çalışılacak konularını bir kağıda yazabilir ve bitirdiğiniz konuları işaretleyebilirsiniz

Son Ders

Vizelerden önceki son derse muhakkak girilmeli. Bu dersler bazen tekrar dersleri de olabiliyor. Ayrıca son derslerde sınavın türünü de öğrenebilirsiniz. Çalışmalarınızı sınav türüne göre şekillendirebilirsiniz.

vizelere nasıl çalışılır

 

Geçmiş Sınav Soruları

İlk kez girilen bir dersin sınavında, hocanın stilini görmediğimiz için biraz muallakta kalıyor olabiliriz. Bu durumda yapacağımız en faydalı şey, önceki yılların sorularını bulmak. Üst sınıflardan ya da üniversiteye yakın kırtasiyelerde muhtemelen bulabileceğiniz bu sorular size sınav hakkında oldukça fikir verecektir. Bazen bir önceki yılın sorularının aynılarını soran hocalara rastladım 🙂 aynısı olmasa bile belli bir stilleri var her hocanın. Genellikle o stilin dışına çıkmıyorlar.

İngilizceyi öğrenmek istiyorsan, bu yazı tam senlik;
İngilizce Öğrenme Teknikleri


Çalışma Ortamı

Çalışma ortamının sessiz ve dikkat dağıtmayacak şekilde olması oldukça önemli. Yoksa muhtemelen okuduğunuz cümlenin tekrar tekrar üstünden geçmek zorunda kalacaksınız. Çalışırken telefonunuzu mümkünse başka bir odaya ya da kalkıp almaya üşeneceğiniz bir uzaklığı koymanızı tavsiye ederim. Bazen çalışırken elime telefonu alıp bir süre kullanıyorum ve elime aldığımın farkına bile varmadığımı farkediyorum. Çünkü tamamen alışkanlıkla alakalı bir durum. 

Çalışma Stili

Eğer tüm gün çalışacaksanız 2 saat aralıkla çalışabilirsiniz. Böylelikle sıkılmamış olursunuz. Daha önce çıkardığınız notların özetlerini çıkararak çalışmaya başlayabilirsiniz. Bu özellikle yazmadan çalışamayanlar için uygun bir seçenek. Sadece okuyarak çalışsanız bile yeterli gelmeyebilir. Ezber yapmaktan kaçının. Konuyu anlamaya yönelik çalışın. Ezberlediğinizde bir kelime bir cümle aklınızdan uçup gidebilir ama anladığınızda unutmanız çok düşük bir ihtimal. Renkli kalemler kullanarak görsel hafızanızı da ortaya koyarsınız. Tüm gün çalışıp üstüne bir de geceleri çalışmayın. Erkenden uyuyup sabah 5-6 gibi çalışmaya başlayın, okula erken gidip çalışmaya devam edin. Yataktan kalkma saatiniz sınav saati olmasın, mutlaka sınavdan önce çalışacak zamanınız olsun. Son saatlerde insanın aklında daha çok şey kalıyor.

Programlı ve düzenli çalıştığınız taktirde vizeler/finallerden yüksek almamanız için hiç bir neden yok 🙂