Chernobyl, When They See Us gibi gerçek olayları anlatan yapımlardan sonra 2018’de Netflix’te yayınlanan The Innocent Man (Masum Adam) belgeseline başladım. Netflix’in her dizisi için harika dememiz mümkün değil fakat belgeselleri için kesinlikle bunu söyleyebilirim. Özellikle suç belgesellerinde oldukça başarılılar. Masum Adam Belgeseli, 1980’lerde, Oklahoma’nın Ada kasabasında işlenen iki cinayeti ve ardından yaşanan olayları anlatıyor. 6 bölümden oluşan mini seri olarak yayınlanan ve tamamen gerçek olaylara dayanan The Innocent Man, John Grisham’ın çok satan “The Innocent Man: Murder and Injustice in a Small Town” isimli kitabından uyarlama. John Grisham, 40 kitap yazdığını ve kurgusal olmayan tek kitabının bu olduğunu söylemiş. Kitap için oldukça derin bir araştırma yapmış. Belgeseli izlerken ortaya koyulan belgelerden ve destekleyici röportajlardan da bunu görüyoruz.

masum adam

Belgesel; cinayetlere kurban gidenlerin yakınlarıyla, Ada sakinleriyle, arşivlerden çıkan fotoğraf/videolarla, avukatlarla, gazetecilerle, davalara karışan diğer insanlarla röportajlar ve anlatılanlara uygun yeni çekimlerden oluşuyor. 1980‘lerden 2017‘ye kadar uzanan belgesel olayları en ince ayrıntısına kadar detaylandırarak anlatıyor, belgeselin sonunda tamamen olaylara hakim oluyorsunuz. Amerikan yargı sisteminin övüldüğü kadar iyi bir sistem olmadığını, eğitimsiz ve yoksul insanların nasıl haksızlıklara kurban gittiklerini kalbimiz kırılarak izledik. Yargılandıkları konu itibariyle When They See Us’a (Central Park Five) oldukça benziyor. Bu belgeseli diğer yaşanmış olaylardan uyarlanan dizilerden ayıran şey, yargılanan gerçek kişilerin gözlerindeki masumiyeti ve kırgınlığı görmüş olmak.

tommy ward

Chernobyl ve When They See Us’tan sonra (Bu iki yapımı izlediğini varsayıyorum, eğer izlemediysen önce mutlaka onları izle) gerçek yaşanmış olayları anlatan bir şeyler izlemek istiyorsan önerimdir.