Bir süredir doğal yaşam, doğal ürünler araştırması içindeyim. Mümkün oldukça ve bütçem yettikçe doğal ürün kullanıyorum. Doğal ürünlerin pahalın olma gibi bir eğilimi var malesef. Tesadüfen Gratis’de rastladığım Splat diş macunlarının bir tanesini aldım ve denedim. O kadar beğendim ki sonrasında başka marka bir macun kullandım ve sanki deterjanla fırçalıyormuş gibi hissettim. Splat Rusya menşeili bir firma. 58 ülkeye ihraç ediliyor. Firma, ürünlerinde doğal içerik vaad ediyor; 

Tüm Bioaktif profesyonel SPLAT ürünleri özgün yenilikçi bileşenler içermektedir: %100 doğal yumurta kabuğundan elde edilen – Kalsiyum Laktat; diş minesinin ana bileşeni olan – Nano-Hidroksiapatit; ağız içi lokal bağışıklığı sağlamak için – sütteki doğal enzimler; beyazlatıcı – Karbamid Peroksit mikro granülleri; Lavanta (Lavandula Vera Bioconcentrate); inci özü ve huş ağacı kömürü. Bu bileşenlerin her birinin yüksek etkisi ve aktivitesi ev ortamında ağız bakımında maksimum koruma sağlamaktadır. Tüm SPLAT diş macunlarında, köpük ve çalkalama sularında – içeriklerinde bulunan doğal aktif bileşenler, uçucu yağlar ve şifalı bitki özleri tedavi edici dozlar halinde uygulanmıştır.

http://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/4718
diş fırçası

Florürsüz Diş Macunu

Bazı ürünlerinde florür içerirken bazıları içermiyor. Öncelikle florür’ün zararlarından bahsetmek isterim;

  • Flor bağışıklık sistemini çökertir; enfeksiyonlara karşı direnci düşürür.
  • Flor 60’tan fazla enzimi inaktive eder.
  • Flor kanserojen özelliklere sahiptir.
  • Flor toksisitesinde dişlerde siyah lekelenmeler (florozis), kemik ve diş bozuklukları olur.
  • Flor tiroid hormon sentezini azaltarak hipotiroidiye sebep olabilir.
  • Flor kullanılması, kalıcı dişlerin çıkmasını erteler.
  • Florun üreme sistemine zarar verdiği tespit edilmiştir.
  • Yüksek dozda flor çocuklarda zeka geriliğine sebep olmaktadır.

Florür uzun yıllar yararlı bir şey sanılmış. Sularımızı temizlesin diye sularımıza katılmış. Sonradan kapsamlı bilimsel araştırmalar sonucunda Florür’ün zararlı bir şey olduğu ortaya çıkmış ve çoğu Avrupa ülkesinde sulara katılması yasaklanmış.

Splat  Aromaterapi Diş Macunu

aromaterapi

Aktif Bileşenler: Kalsis®, Polydon®, Ksilitol, Papain, Bromelain, Amazon gül Ağacı Özü, Menekşe Ekstresi, Lavandula Özü, Bergamot Özü. Kapsamlı koruma ve gece boyu yoğun bakım vaadi var.

Kapsamlı gece bakımı, uyku öncesi kullanımı için idealdir. Doğal bitki özleri kombinasyonu rahatlatıcı ve anti-stres etkisine sahiptir, geliştirilmiş formül bakterilere karşı kalıcı koruma sağlar. Menekşe ekstresi diş eti sağlığını korur. Yumurta kabuğundan üretilen bio-aktif Kalsis® diş minesini güçlendirir, ve hassasiyeti azaltır. Florür İçermez.


http://www.deik.org.tr/Contents/FileAction/4718

Diğer macunlardan farklı olarak bu markanın macunlarının bazıları şeffaf yapıda veya renkliler. Aromaterapi, lila renginde. Alışık olmadığımız bir tadı var. Macunlarının en önemli özelliği, köpüren kimyasal maddeyi (Dioktil sodyum sulfosuccinate) az kullanmaları. Ve alıştığımız o ağzımızı yakan hissiyat bu macunda yok. Normalde ağzımız yandığında bir ferahlık hissederiz ve temiz olduğunu ordan anlarız/hissederiz. Aslında bunu yapan maddeye ihtiyaç olmadığını bu macun kanıtlıyor. Ağzım yanmamasına rağmen temizlik olduğu hissediyorum. Alışkanlıkların Gücü adlı bir kitapta, diş macunlarındaki ağız yakıcı maddenin pazarlama stratejisi olduğundan bahsediliyordu. Her fırça sonrasında yaşadığımız yakıcı tatmin duygusu ve satış rakamları arasında doğru orantı var enteresan bir şekilde. Sonuç olarak; Splat markasının macunlarını beğendim, kullanımını tavsiye ederim. Fakat alırken içinde florür olup olmadığına bakın çünkü bazı ürünlerinde var. 

Splat Sensetive Bio Active Toothpaste

sensitive

Hassas dişlere sahip olduğum için ikinci tercihim bu diş macunu oldu. 

Aktif Bileşenler: Dikalsiyum Fosfat Dihidrat, PVP, Hidroksiapatit, o-Cymen-5-ol, Papain, Juglans Regia Yaprak Özü, Narenciye Limon Peel Yağı, Chamomilla Recutita Çiçek Yağı.


Düzenli fırçalamada içeriğindeki Kalsiyum Hidroksiapatit dişleri güçlendirmeye ve hassasiyeti azaltmaya yardımcı olur.
Papatya ve limon yağları diş etlerini korumaya yardımcı olur.
Yumuşak yapısıyla Sp.White System diş minesine zarar vermeden güvenli bir şekilde dişlere doğal beyazlık ve parlaklık sağlamaya yardımcı olur.