Herkesin hayatının bir dönemi başına bela olan sivilce, benimde uzun bir dönem peşimi bırakmadı. İlk başlarda pek ehemmiyet vermesem de bir sivilce çıkıyor, onu ez yada patlat ertesi gün yeniden bir tane derken suratım mayın tarlası gibi olmuştu. Pek gamsız idim eskiden hiç bir zaman doktora gitmemiştim cildimden dolayı insan bir bakar bu gittiğim yol yol değil yüzüm elden gidiyor yok ama umurumda değil. Bununla ilgili ufak bir anım var hemen onu anlatayım. Üniversitede 2 deyim pek hoşlanmadığım (büyük ihtimal oda benden hoşlanmıyor) bir insanla muhabbet ederken birden bana dönüp şu cümleyi kurdu “Benim senin gibi cildim olsaydı doktorların kapısında yatardım.” O an beni gör içimde fırtına kopuyor ağzının ortasına yapıştırsam anca rahatlarım. Tabi işler öyle ilerlemiyor, yarım ağızla gülümseyerek cevap veriyorum ” Mezara mı götüreceksin yüzünü” diyorum . WHAT?! Hayatımda verdiğim en saçma cevaplardan ama olan oldu artık ne yapalım.

SON ÇARE: DOKTOR DOKTOR DOLAŞTIM

Az zaman sonra zorla da olsa doktora gidiyorum. Hastaneleri de pek sevmem ama el mecbur. Sıram geliyor giriyorum içeri doktor tenezzül edip suratıma bile bakmıyor. Cildiyeciye geldim ama adam suratıma bakmıyor “Allah’ım sabır ver” diyorum, iki krem yazıp yolluyor beni. Kullanıyorum kremleri her gün sivilceler yok olacak diye bekliyorum ama nerede hepsi gayet yerinden memnun hiç bir yere gitmiyorlar. Artık psikolojim de kötü etkileniyor, iyi sonuç alamadığım için.

 

sivilceli cilt

Sonra çevremdekiler Özel Hastanede bir doktor öneriyorlar en son çarem artık ona gidiyorum. İlk defa Özel Hastaneye gideceğim heyecan var tabi bende bir yandan da çok para tutmasın diye dua ediyorum. Sıra alıyorum, tam bekleme salonunda oturacağım bir kadın gelip “Buyurun Esma Nur Hanım” diyor. Hayatımda yine ilk defa hiç sıra beklemeden doktorun yanına giriyorum. Adam çok ilgili ilk muayene ediyor beni sonra programı açıklıyor, “8 aylık bir hap tedavisi uygulaması yapalım sana, her ayda kontrole bana gel” diyor.

İlaçlarımı alıp eve geçiyorum. Her zaman yaptığım gibi yan etkilerine bakıyorum ilacın ama ne göreyim. İlaç ilaç değil sanki zehir halüsinasyon mu dersin intihar düşünceleri mi her şey var. İnternette araştırmaya başlıyorum ilacı yorumlar içimi ferahlatacağına daha beter oluyorum, pes etmeme şu kadarcık kalmıştı ki aklıma bunun son şansım olduğu geliyor. Nitekim kullanmaya başlıyorum ilacı, korktuğum yan etkilerin hiç biri gelmiyor başıma, (Ciltte kuruluk, eklem ağrıları hariç) ve iyileşme gösteriyor cildim. Derken tedavinin sonunda suratımda bir tane bile sivilce kalmıyor. Mutluyum tabi ki, doktor kapısında yatmama (!) gerek kalmadan iyileşiyorum. Senin de cilt sorunun var ise benim kullandığım Zoretanın ilaçını öneririm. Tabi doktorun yazması lazım. Ama bu işler sadece ilaçla olmuyor, abur cuburu azalttım (arada kaçamak yaptım tabi ki) yağlı kızartma türünden uzak durdum bol bol su içtim birazda sabırla sonunda istediğim cilde sahip oldum.