Yeni bir seriye başlamaya karar verdim. Serinin adı Sistem Eleştirisi olacak. Seriye başlamama ilham olan İsmail Usluer‘in blogunda yazdığı ”Nasıl Olsa Bir Gün Evleniyorsun İstediğini Yaptırabilirsin” adlı yazısı oldu.

Kapitalizm Nedir?

Öncelikle hepimizin bildiği gibi feodal sistemin yıkılmasıyla gelinen süreçte belirgin olarak Sanayi Devriminden sonra dünyada Kapitalist bir sistem işliyor. Peki Kapitalizm nedir?

kapitalizm


Kapitalizm ekonomik sistemini benimseyen devletlerde, üretilen mallar ve üretim yapan fabrikalar özel şirketler bünyesindedir. Tamamen kar amacıyla işletilen fabrika ve şirketlerde sermayesi çok olanın daha fazla kazandığı, anaparası olmayanın da bir işçi olarak sermayesi olana hizmet ettiği ve karşılığında oldukça az kazandığı bir sistem.

Paçamızı bu sistemden kurtarmak oldukça zor. Fakat yinede bireysel olarak Kapitalizmin bizi zorladığı bazı durumlara dur diyebiliriz.

Düğün ve Masrafları

Hepimiz çocukluğumuzdan itibaren büyüyünce evleneceğimizi biliriz. Bilmediğimiz şey ise; toplumun bizi gelenek-görenek adı altında, içinde bulunduğumuz ekonomik şartlarda (Sabancı veya Mv. değilseniz) cebimizdeki birikmişle asla karşılayamayacağımız bir takım ”zorunluluklara” mecbur bırakması. Sadece kadının ailesi değil, erkeğin ailesininde aynı düşüncede olduğunu belirtmek isterim. Düğün salonlarının bir kaç saatliğine kiralanmasına ve kuaförlerde gelin başına astronomik fiyatlar istenmesi, evet kapitalist bir sistemin sonucudur diyebiliriz. Ama sadece suçu sisteme atarsak işin içinden kurtulmuş olmuyoruz. Bu fahiş fiyatları isteyen halkın ahlaksızlığı yabana atılacak gibi değil.

düğün ilan içindir

Düğün İlan İçindir

Düğün, esasında evliliği duyurmak için bir ilandır. Günümüzde ise, bir kaç eş, dost, akrabaya gösteriş mahiyetinde eğlence verilmesi. Sadece bir kaç saat için bankadan çekilen kredi ve faiziyle geri ödenmesi ise işin karanlık yüzü. Çünkü olay düğünle bitmiyor. Ev için, oturma odası, misafir odası vs. Hiçbir işe yaramayan gümüşlük vitrin derken evlendikten sonra kendinizi bir kaç yıl borç öderken buluyorsunuz. Borç ödediğiniz için haliyle tatile gidemiyor, yeni sezon o beğendiğiniz ayakkabıyı alamıyorsunuz. Aşkta karın doyurmadığı için evliliğiniz çatırdamaya başlıyor.

Hayatını düzene sokmak ister misin? O zaman bu yazıyı okumalısın.
Zinciri Kırma


Faiz Haram Değildir

Eğer bu doğru olmasa herhalde insanlar kredi çekip hacca gitmeye bir miktar çekinirler diye düşünüyorum. Muhafazakar bir ailede büyüdüyseniz ailenizden duymuşsunuzdur; ”Faiz haramdır.” Ardından dayınızın/amcanızın veya babanızın kredi çekip iş yapmasına veyahut ev almasına şahit olursunuz.

faiz haramdır


Ey iman edenler, Allah’tan sakının ve eğer inanmışsanız faizden arta kalanı bırakın. Şayet böyle yapmazsanız, Allah’a ve Resulü’ne karşı savaş açtığınızı bilin. 


(Bakara 2/278-279)

Arkadaşlar, faiz haramdır kesin bilgi yayın bunu. Neden haram olduğu kesinlikle yazacak olduğum başka bir yazının konusu. Başka hangi günah için bu kadar ağır bir ifade var bilemiyorum. Kuran’ı sadece arapçasından okumayı bir görev edindiğimiz için bu ayetten bihaberiz. Evlilik gibi kutsal bir göreve ise bu ayeti çiğneyerek ulaşıyoruz.

Son Söz

Hepimiz bu sistemin bir parçasıyız. Popüler kültürün içindeyiz yediğimizi, içtiğimizi, giydiğimizi paylaşıyoruz. Fakat hepsi cebimizdeki para kadar. Bir noktada toplumun bu baskısına dur dememiz gerekecek. Çocuklarımızı bu bilinçle yetiştirelim. Hayat bu metalardan ibaret değil, kapitalist bir sistemde yaşayıp illa da tabiri caizse köpeği olmaya gerek yok. Yinede seçim sizin, beğendiğiniz ayakkabıyı alamamak sorun değilse 🙂