Sanal Gerçeklik (VR) Nedir?

Sanal Gerçeklik (Virtual Realty), bireylerin orda olma hissini yaşadığı çeşitli araçlar aracılığı ile bilgisayar kaynaklı 3 boyutlu ortamlara denir. Kasklı ekran,gözlük vb. ile ortama giriliyor. Ortama girildiğinde dış dünyadan tamamen kopulur. Tabi bu gerçeklik hissinin tam olarak hissedilmesi için, oyunlar vb. grafiklerinin oldukça iyi olması gerekir. Eğer yeterince iyi olmazsa yaşanılan gerçeklik hissi tatmin edici olmaz. 

htc vive

             Filmlerde, çizgi filmlerde gördüğümüz o şuan varolmayan teknolojilere sanal gerçeklikle bir adım daha atmış oluyoruz. Çünkü o gözlüğü taktığınızda gerçektende farklı bir dünyaya adım atıyorsunuz. Ve gerçekten ordaymışsınız hissini yaşıyorsunuz. O yüzden bütün dünya Sanal Gerçekliğe ilgili. Bir çok bilim adamı, mühendis bunun için çalışıyor, bir çok büyük firma (Google, Facebook-Oculus, Microsoft, Intel, Magic Leap, ve Nvidia) buna para akıtıyor. Bundan bir 10 yıl sonra yaşayacağımız gerçeklik hissini düşünemiyorum bile. Belki de Matrix’de ki gibi bir sanal gerçeklik dünyasının içerisindeyizdir, Elon Musk‘ın da ortaya attığı iddia bu.  😯 

Sanal Gerçeklik Deneyimim

VR cafe de HTC Vive sanal gerçeklik gözlüğü ile  John Wick Chronicles oyununu oynadım. Oyun John Wick ve 10 Mayıs 2017’de sinemaya gelen John Wick: Chapter 2‘den uyarlanmış. Oyunda fazla hareket alanınız yok. Başarılı bir şekilde ilerledikçe yeni görevlere geçiyorsunuz. Gerçeklik hissini en fazla hissettiğim oyunlardan biri bu oyun oldu. Oyunun tanıtımını buradan izleyebilirsiniz.

Diğer oynadığım oyun ise Beat Saber adında şarkılı bir oyun. Elimizde Star Wars‘ta ki gibi ışın kılıçlarıyla kutuları belirtildiği yönde kesiyoruz. Evet, çok basit ve heyecansız bir oyunmuş gibi geliyor,  bende öyle sanmıştım fakat oynayınca aslında ne kadar eğlenceli bir oyun olduğunu anladım. İstediğiniz şarkıyı seçebiliyorsunuz, şarkının ritmine göre oyun akıyor ve kendinizi şarkıyla birlikte oyuna kaptırıyorsunuz. Sadece kutuları kesmiyorsunuz ayrıca üzerinize gelen duvarlardan kaçınmak için sağa, sola veya aşağıya doğru kayıyorsunuz. Kolay, normal ve zor seçenekleri var. Grafiklerini en beğendiğim oyun bu oldu. Tanıtımını buradan izleyebilirsiniz. 

Türkiye‘de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan sanal gerçeklik henüz her ilde yok. Hızla popületiresini arttırdığından dolayı belki siz bu yazıyı okurken şehrinizde açılmaya başlanmıştır. Mutlaka deneyin, ya da bir kaç yıl sonra evinizde deneyimlersiniz çünkü yakında herkesin alabildiği konuma gelecek bu teknoloji  😉