Pozitif düşünceyle alakalı bir yazı yazmayı uzun zamandır istiyordum. Özellikle de buna ihtiyacım olduğundan. Çünkü ben hayatınızda tanıyabileceğiniz en kötümser ve negatif düşüncelerle dolu insan olabilirim (malesef). Yazıya başlamadan önce aklıma suyla yapılan bir deney geldi, eminim hepiniz duymuşsunuzdur. Sevgi sözcükleri söylenmiş su damlalarını dondurup, normal sade su damlalarıyla karşılaştırıyorlar. Ve aradaki fark inanılmaz, sevgi sözcükleri söylenmiş su, farklı ve estetik bir şekilde kristalleşmişken sade olan oldukça sade kalmış. Vücudumuzun %90‘nın su olduğunu düşünürsek, olumsuz bir takım düşüncelerle aslında kendimize neler yapıyoruz?

Gün içinde yaşadığımız olumsuzluklar bizi daha çok sarsarken olumlu olanların bazen farkına bile varmayız. Hepimiz, bir tersliğin diğerini izlediği günler yaşamışızdır. Siz farketmeseniz de, tepki zinciri tek bir düşünceyle başlar. O tek bir olumsuz düşünce, diğer olumsuz düşünceleri kendine çeker. Bu olumsuzluğa verdiğimiz tepkiyle daha çok tersliği üzerimize çekeriz.

the secret

The Secret adlı kitapta çekim yasasından bahsediliyor;

Hayatınıza giren her şeyi, kendinize çeken siz kendinizsiniz. Bunu, zihninizde tuttuğunuz imgelerin erdemiyle, düşüncelerinizle yapıyor; zihninizden geçirdiklerinizi kendinize çekiyorsunuz.

Kitapta, düşüncelerin manyetik olduğu ve belirli bir frekans yaydığından bahsediliyor. En çok düşündüğümüz şey, belirli bir frekans yayıyor ve şartlar olgunlaşınca bu frekans size geri dönüyor. Düşününce aslında ne kadar korkunç bir tablo değil mi? Eğer mütemadiyen olumsuz düşüncelere sahipseniz bu bilgi size korkunç gelebilir. Çünkü bu zamana kadar yaşadığınız bir takım olumsuzlukların sebebi siz olabilirsiniz. Biz genelde başkalarını suçlamaya eğilimli bir milletiz ama bir yerden başlamak lazım. Ayağımız taşa takılır, taşı suçlarız mesela. Artık suçlamıyoruz, o taşı alıp bir kenara koyacağız ki başkasının canını acıtmasın, son olarak birde yüzümüzü buruşturmak yerine gülümseyeceğiz ki olumsuzluklar zincirini henüz günün başındayken kıralım.

İnsanların istediklerini elde edememelerinin tek sebebi, olmasını istedikleri şeyler yerine, olmasını istemedikleri şeyler üzerine düşünüyor olmalarıdır.

Şimdi düşününce gerçekten de böyle yaptığımızı görecekseniz. ”Mutlu olmak istiyorum.” yerine ”Mutlu olmamam için böyle böyle sebepler var.” deriz mesela. Çok sayıda olumsuz düşünceye sahip olmak ve ısrarla olumsuz düşünmek size gerçek olumsuzluklar yaratır. Israrla ”bunu istemiyorum.” dersen o seni gelip bulur. Bu hep böyle olmuştur malesef. Demek ki evrende işleyen bir sistem var, o zaman ona ayak uyduracağız. Ama nasıl?

Olumlu Düşünmek

Bir günde 60.000′den fazla şey düşünüyormuşuz. O halde bütün düşüncelerimizi kontrol etmek bir hayli zor ve yorucu. Burada işimizi kolaylaştıran şey düşüncelerimizin hislere dökülmüş hali yani duygularımız olacak. Eğer düşündüğümüz şey, olumsuz bir duyguya sahipse bunu hemen anlarız. Mesela kıskançlık, nefret, kibir, öfke. Böyle zamanlarda o düşüncemizi tam tersi olumlusu ile yer değiştirtteceğiz. Olumsuzuna odaklanmak yerine olumlusuna odaklanacağız.

Bunun dışında istediklerimi elde edemiyorum, hiçbir şey yolunda gitmiyor diyebilirsiniz. Bu durumda ne yapmalı? Çekim yasa durumda nasıl işliyor. Bunu illa çekim yasası olarak nitelendirmek zorunda değiliz. Oturup inancına göre dua etmek bile aslında bir çekimdir. Çünkü düşünün herkesin duası kabul oluyor mu? Herkes isteklerini dile getiriyor ama herkes doğru bir şekilde yapmıyor.

1. İstek

Önce hayattan en çok istediğimiz şeyleri belirleyeceğiz. Gerekirse kağıda yazın, yüksek sesle tekrarlayın. Motivasyonunuz her neyse onu yapın.

2. İnanmak

Elde edeceğinize öyle bir inanç duyun ki, sanki ona sahipmişsiniz gibi davranın. Bütün başarılı insanları düşünün, onlarda nasıl yapacaklarını bilmiyorlardı. Fakat inanıyorlardı. Bu inanç ve özveriyle istediklerini elde ettiler. Edison‘u 2000 kez deney yaptıran inanç neydi sizce? Biz olsak belki 100.’de vazgeçerdik.

3. Almak

Bu noktaya kadar geldiğimizde duygularımız devreye giriyor. Bu süreçte kendimizi iyi hissetmemiz ve duygularımızı da ona göre şekillendirmeliyiz. Artık istediğimizi elde etmek için hazırız. Bütün bu gayret ve inançla önümüze çıkacak.

Bir şeyin tutkuyla olmasını istersen, onun oluşum sürecini hızlandırırsın.

Ertelemeyin, tereddüt etmeyin, şüpheye düşmeyin. Fırsat varsa, istek varsa ve içten gelen sezgisel bir his varsa harekete geçin.

Son olarak The Secret kitabının belgeselini bırakıyorum buraya, okumaya üşenirim diyorsan izle 🙂