Filmi izlemediyseniz bu yazıda bol spoiler bulunmakta!

 Yazıma giriş yapmadan önce altını çizmekte fayda var sinema alanında bir uzmanlığım ve iddiam yok sadece izlediğim film/dizileri kendi yorumumu da katarak sizlerle buluşturuyorum.

yönetmen David Lynch

 Mulholland Çıkmazı, Gizem/Gerilim türünde olan film 2001 yapımı. Başrollerinde Naomi WattsLaura Harring  var. David Lynch’e Cannes Film Festivalinde En İyi Yönetmen ödülü kazandıran,üzerine sayısız yorum eleştiri ve teori üretilen,son zamanların en iyi filmi olarak anılan bir başyapıt.Filmi izlemeden önce yorumlarını okumamış,David lynch hakkında da hiç bilgim yoktu.Başlarda normal seyirde ilerleyen film zaman ilerledikçe beni sorulara boğmaya başladı ve sonunda “bu neydi şimdi?” diyerek ekrana bakakaldım.

İncelemesi

 Filmi iki başlıkta inceleyebiliriz; Rüya ve Gerçek. Filmin giriş kısmı rüya ile başlarken kapanış kısmında gerçek ile yüzleşiyoruz.Gerçek konu şöyle; Hollywood’a oyunculuk için büyük umutlarla gelen Diane başarı elde edemez, burada tanışıp hayatının aşkı olan Camilla ise onun istediği başrolüde almıştır devamında Camilla Diane’nin duygularına karşılık vermeyerek Yönetmen Adamı tercih eder. Diane’nın elinde hiçbir şey kalmamasının verdigi öfke ve hayal kırıklığıyla beraber kiralık katil tutarak Camilla’ı öldürür.

camilla ve diane

 Rüya kısmı ise filme hemen girişte birinin yatağa uzandığını görmemizle başlıyor ki bu kişi Diane Vicdanını rahatlatmak ya da olanları unutmak için bir hayal dünyasının içine giriş yapıyor. Aslında bir çoğumuz gerçekleri inkar ederek rüya da kendimizi hatalardan uzak mükemmel birisi olduğumuz hayalini kurarız.

Diane’nin yarattığı bu dünyada kendisini yardımsever ve pozitif görüyoruz.Gerçekte yapmak istediklerini kolaylıkla sağlayabiliyor; oyunculuk için gittiği seçmelerde olumlu sonuçlar alması, Camilla’nın onun duygularına karşılık vermesi cevresinde sevilen biri olması gibi.Camilla ise korkak ve Dianeye baglı olarak çıkıyor karşımıza.Gerçek hayattan bir çok kişiyi rüyasında yer veriyor Yönetmen Adam,partide gördügü kovboy, Adamın annesi Coco ve kiralık katil..

Mulholland Çıkmazı

Diane uykusundan uyandığı zaman bütün çıplaklıgıyla gerçek tekrardan suratına çarpıyor,kendi kurduğu dünyadan sıyrılıp hayallerini gerçekleştiremeyip başarısız olmasının verdigi üzüntü ve Camilla’ı öldürmüş olduğu gerçeği ile tekrardan yüzleşmesi ona ağır geldiğinden daha fazla dayanamayıp eline aldığı silahla intihar ediyor.  Filmi izleyip incelemesini okuduysanız yorumlara bekleriz. 

-E