Entomofobi Nedir?

Fobiler, zayıf noktamız. Her insanın farklı ve değişik fobileri olabilir. Peki nedir bu fobi? Kısaca açıklıyayım. Kişinin, belirli nesneler veya durumlar karşısında duyduğu , kapıldığı baskılı, kaygılı, olağan olmayan , hastalık derecesinde güçlü korku. Evet fobiler insanların hayatını bazen onlara dar edebiliyor. Benimde zaman zaman hayattan soğutan bir fobim var. Entomofobi yani böcek korkusu. Herkes böcekten korkar evet ama benim ki normal bir korku değil. Aranızda bu fobi nasıl oluyor diye merak edenler varsa okumaya devam etsin çünkü size yaşadığım bir olaydan bahsedeceğim. 

böcek korkusu

Böcekler ve Anılarım

 O zamanlar liseye gidiyorum bir gün yakın bir arkadaşım gelip bizde kalsana dedi. Ailesi de evde yokmuş sohbet muhabbet olur kafam dağılır diye tamam dedim gelirim. Başıma gelecekleri bilsem kızı arkadaşlıktan reddederdim o an ah ah. Neyse eve geçtik akşam saatleri aldığımız abur cuburları açtık bir yandan yiyoruz muhabbet ediyoruz her şey buraya kadar çok güzel. Sonra arkadaşım ben yatmaya gidiyorum dedi kendisi biraz erken uyuyan bir insan ben de tamam dedim ben biraz televizyona bakacağım. Erken yatmayı sevmezdim erken kalkacak olsam bile. Kaç sene geçmiş olmasına rağmen hala çok net hatırlarım bu anımı. O gece Galip Derviş vardı onu izliyordum ışıkları da kapatmışım bir anda gözüm duvara kaydı hareket eden bir şey görür gibi oldum ama ehemmiyet vermedim karanlıkta insanın gözü yanılır sonuçta.

 Televizyon izlemeye devam ettim ama içimi korku kaplamıştı bir kere gözüm hep duvara kayıyor. En sonunda dayanamayıp ışığı açmaya gittim. Olaylar bundan sonra kopacak bende uyarmadı demeyin. Işığı açmamla beraber bir küfür patlattım çünkü halıda ve duvarlarda bir sürü siyah kabuklu kocaman böcekler vardı. Tabi onları görünce bende kayış koptu karnıma bir ağrı saplandı başım dönmeye başladı sanki kendimi kapana kısılmış gibi hissettim. Koltuğun üstündeyim ayakta bir anda imana gelip sureler okumaya başladım. Fatiha okuyorum bir sürü sure okudum en son okunacak bir şey kalmadığını fark edince 6 sayfalık Yasin suresini okumaya başladım.Sanki ne kadar uzun süre okursam böcekler benden kaçacak gibi hissettim ne bu cin mi bunlar süre okuyunca gitsin. En sonunda okuyacak bir şey kalmadığında ağlamaya başladım. Arkadaşımı çağırsam belki yardım eder ama bende akıl gitti o an ki böceklerle konuşmaya başladım. Bir yandan ağlıyorum bir yandan “lütfen gidin,ben size bir şey mi yaptım” gibi cümleler kurup böceklerin bana cevap vermesini bekliyorum. Orda ayakta ne kadar kaldığımı hiç hatırlamıyorum belki 1 belki 2 saat ama ömrümden ömür gitti. En son deli cesareti geldi bana “ALLAHHHH” diye bağırarak arkadaşımın odasına gidip yatanın üstüne çıktım. Hanımefendi anca uyandı uykulu gözlerle bana bakıyor ben içer de ölüp ölüp dirildim o bur da kaç rüya görmüş belli değil. Tabi ben o sinirle hem ağlayıp hem ona saydırdım bir şeyler.En sonunda gel benimle yat bir şey yapmazlar dedi. Uyku gözümden akıyor yorgunluk desen o biçim küt diye düştüm bunun yanına.

THE END

 Bir daha öğleye yakın açtım gözlerimi kalktım gittim oturma odasına böcekler yok arkadaşım kahvaltı hazırlamış. Buna anlatıyorum şöyle kocaman böcekler vardı ölüyordum ben diye oda bana gülüyor o an kendimi şizofren hissetmiştim ama sonra araştırdım. Şerefsiz böcekler gece ortaya çıkıyormuş daha çok sabahları ortalıktan kayboluyorlar. İnsan korkunca ne hallere girebileceğinin canlı örneğiyim resmen. Korkularla yüzleşmek gerek diyorlar üstüne gitmek böylece yenilebiliyormuş, 5-6 yıl oldu ben hala korkuyorum ama belki ilerde neden olmasın..