Kore Dizileri – Öneri

Ben asla kore dizisi izlemem gibi bir cümle kuruyorsanız lütfen kurmayın. Ben kurdum ve bir ara Kore dizisinden başka şey izleyemedim. Yakanıza yapışıyor asla bırakmıyor. Kore dizileri, Kore drama olarakta geçiyor genellikle 1 sezon ve 15-20 bölümden oluşuyor. Özellikle romantik/komedi türünde oldukça başarılılar. Bide buna fantastik ekleniyor tadından yenmez. Bende izlediğim ve en beğendiğim 5 kore dizisini önereceğim size.

1. Goblin

Kore dizileri arasında en beğendiğim dizi Goblin. Çekimlerine de oldukça iyi bir bütçe ayırdıklarını okumuştum. Ki kendini belli ediyor. Korenin en yüksek reytinglere sahip dizisi aynı zamanda bir çok ödül aldı. Ve ben özellikle müziklerine bayıldım. Konusu; Romantik/komedi/fantastik türündeki dizide bir Goblin olan Kim Shin etrafında sevdiği insanların ölümünü izlemiştir. Bu sonsuz hayatını sonlandırmak istemektedir. Bunun için gelini aramaktadır. Goblin gelinini bulduğunda göğsündeki kılıcı çıkarttırarak hayatına son verecektir. Bir gün, hafızası kaybı yaşayan bir ölüm meleğiyle karşılaşır ve aynı evde yaşamaya başlarlar. Azraille olan iletişimleri inanılmaz komik ve sempatik sırf bunun için bile izlenir. Dizide en sevdiğim şarkıyı buraya bıraktım 🙂 Goblin OST- Never Far Away.

2. The Legend of Blue Sea

İlk izlediğim kore dizisi. Şans eseri kardeşim izlerken göz misafiri olduğum sonra kendisinden önce bitirdiğim dizi. Kore erkeklerinin aşırı korumacı ve bizdeki tabiriyle biraz da maço olduklarını gözlemledim bu dizilerde. Fakat koreli bir arkadaş erkeklerin dizilerdeki gibi olmadıklarını söylemişti. Konusu; romantik/komedi/fantastik türündeki dizide  dünya üzerinde son kalan deniz kızının kara da yaşama mücadelesini görüyoruz. Karaya çıktığında ilk gördüğü ise bir dolandırıcı. Özellikle sonuna doğru neredeyse ağlatacak derecede duygusal bir hal almıştı dizi.

3.Jealousy Incarnate

Ben bu diziyi çok sevdim, ben bu diziye çok güldüm. İzlediklerimin arasında en güldüğüm dizi bu diyebilirim. Bu dizi biraz daha yetişkin kategorisine giriyor. Başrolde bu kadın varsa (Gong Hyo-Jin) bitmiştir zaten, oyunculuğunu çok beğeniyorum. Konusu; romantik/komedi türünde olan dizide bir haber kanalında hava durumu sunucusu olan Pyo Na-Ri oldukça azimli ve işine aşık bir kadındır. Kanalda gittikçe artan rekabette yerini korumaya çalışır. Aslında istediği haber sunmak olan Pyo Na-Ri, geçmişte aşık olduğu haber muhabiri ile aynı yerde yeniden çalışmaya başlar.

4.Chicago Typewriter

Harika bir dizi ilk 3 bölümden bağlanıyorsunuz. Biraz daha para harcansaydı goblin kadar mükemmel olabilirdi diye düşünüyorum. Dizinin hikayesi özellikle çok güzel. Geçmişe gidip geliniyor. Geçmiş dediğim 1930. Ve hikayeyi yavaş yavaş veriyor size. Konusu; romantik/komedi/fantastik türü olan dizi 1930’lu yıllarda Japon sömürgesinde olan bir grup yazar reenkarne olarak günümüzde en çok satan yazarlar olurlar. Bir taneside hayalet yazar. Yaşadıklarını yavaş yavaş hatırlayan bu üçlü bunları bir kitapta toplamaya çalışırlar.

5.Descendants of the Sun

Bu dizi diğerlerinin yanında biraz daha çerezlik gibi kalıyor. Sıkıldığım dizileri anında bırakırım beni biraz sıkmış olsa da bu diziyi bırakmadım. Çünkü karakterlerin aralarındaki bağı çok güzel hissettirdiler. Ve sonunu çok merak ettim. Konusu; romantik/Dram/aksiyon türünde olan dizide Birleşmiş Milletlerin barış askeri gücünde görev yapan Yüzbaşı Yoo Shi-Jin ile doktor Kang Mo-Yeon arasındaki aşk hikayesini anlatmaktadır. Çavuş olan ikincil karakterinde yaşadığı aşk çok güzeldi.

Bana önerebileceğiniz dizi varsa yoruma beklerim 🙂