Kedi Bakımı, kedi sahipleri için çok önemli bir durumdur. Bugün sizlere kedi bakımından bahsedeceğim. Daha öncesinde kedimi sahiplenme hikayemi paylaşmak isterim. 1 ay önce bugün, yağmurlu bir sabah kahvaltımı yaparken dışarıdan bir kedi ciyaklaması bir nevi feryat edişini duydum. İlk önce pek ehemmiyet vermedim çünkü bizim burada kedi çok böyle belki kavga edip oyun oynuyorlardır diye düşündüm. Ama sesler devam edince merak edip cama çıktım ve minik bir kedinin soğuktan titreyerek ciyaklaması ile karşılaştım. Hemen elime bir kap yemek aldığım gibi dışarı onun yanına gittim. Minik yavru yemeği görünce sesi kesildi ve yemeğe odaklandı. O kadar tatlıydı ki 1 saat boyunca onla beraber o soğukta bekledim. Daha sonra camın kenarında ona bir yer yaptım bir gün orada kaldı ertesi gün kar yağmaya başladı o soğukta durmasına daha fazla içim el vermedi ve onu eve almaya karar verdim. Maceramız böyle başladı onu gördüğüm ilk gün çelimsiz korkak minik bir yavruydu şimdi ise kilo aldı hareketlendi canavar oldu resmen.

Şimdi bu tatlı ama bir o kadar zor olan macera da neler öğrendim size onlardan bahsetmek istiyorum.  

kedi

Çiğ Yemek

Evet ilk günler pek bir bilgim olmadığı için ev yemeği vermeyi tercih ettim. Çiğ tavuk ve balık da bunun içinde. Minik bebeğim tabi ki iştahla yedi bende o yedikçe bir sorun olmaz diye dev yemeği vermeye devam ettim. Sonra bir gün kucağımda uyurken aniden üzerime kustu ve kusmuğunda hareket eden küçük solucanlar gördüm. İlk başta çok panik yaptım ne yapacağımı şaşırdım biraz araştırdıktan sonra  kedimin çiğ yemek yemekten iç paraziti olduğunu öğrendim. Sonrasında Veterinerde iğnesini yaptılar ve bir ilaç verdiler çok şükür miniğim düzeldi. Size tavsiyem kedinize kuru mamaya alıştırın. Ek olarak yaş veya ıslak mama da veriyorum benim ki severek yiyor.

Süt

Kedi deyince aklıma ilk gelen şeylerden biridir onlara süt vermek. Ama kedilere süt vermek oldukça zararlıdır. Özellikle sindirim ile ilgili bir çok soruna (ishal gibi) neden olabilir. Bunun sebebi ise, bir çok kedinin sütten kesildikten sonra laktoza karşı dayanıklığının düşmesidir. Laktoza karşı dayanıklılıklarının düşmesi ne anlama gelir? Laktoza karşı dayanıklılıklarının düşmesi sütte doğal olarak bulunan şekeri sindiremedikleri anlamına gelmektedir. Sütte bulunan laktozun sindirilebilmesi için gerekli olan laktoz enziminin yetişkin kedilerin bağırsaklarında yeterli olarak salgılanamamasına bağlı olarak ortaya bir çok sağlık sorunu ortaya çıkar.

Oyun Oynamak

Bir kedinin uyku ve yemek kadar sevdiği bir şey daha var: Oyun oynamak! Benim minik oyun oynamaya bayılıyor. Bazen beraber oyunlar oynuyoruz ki bu önemli aramızda bir bağ oluşması için. Beraber oynadığımız oyun çoğunlukla bir çubuğun ucuna bağladığım çıngıraklı ipi yakalamaya çalışıyor bende onu oradan oraya kaçırıyorum. Oyuncak lazeri yakalamak ya da bir pinpon topuyla evin içinde koşturması onu mutlu etmeye yetecektir.

Kedi Bakımında Mama, Su Kapları ve Tuvaletleri

Önemli bir başka nokta ise mama ve su kabı. Suyu mutlaka her gün tazelenmeli, mama kabı ise 2-3 günde bir yıkanmalıdır. Çünkü kediler pis ya da kokan bir kap’dan su ve ya yemek yemeyeceklerdir. Tuvaletlerini yaptıkları kumu mutlaka temiz tutun pis kuma kedilerin çoğu tuvaletlerini yapmak istemezler.

Son Söz ve Bir Kaç Tavsiye

Hepimiz instagram’da gördüğümüz o kedi videolarını izleyip keşke benim de kedim olsa diye içimizden geçirdiğimiz olmuştur. Ama kedi bakımı o kadar kolay ve toz pembe değil. İlk günler onunla beraber olup daha sonra bir eşya gibi kenara kaldıramazsınız. Ben her gün belirli bir zamanımı ayırıyorum ve onunla ilgileniyorum. Yani demem o ki bir hevesle sahiplenirseniz bir süre sonra siz daha sonrada kediniz mutsuz olacaktır.

Benim sıpanın bir kaç fotoğrafını bırakıyorum 🙂

minik farem