Bugün sizlere “vayy be ne değişik insanlar var” diyeceğiniz bir konudan bahsedeceğim. Her toplumun kuralları ve sahip olduğu bir kültür vardır. Doğu Asya’da bulunan yaklaşık 127 milyon nüfusa sahip Japonların değişik yaşam tarzlarını hep beraber yakından inceleyelim.

japonya

Aile Yapısı ve Toplumsal Kurallar

Japonya da aile kavramı önemli bir unsur. Fakat yakınlık ve fiziksel temas yok denecek kadar az. Yani en basitinden anneniz veya babanız hiç bir şekilde size sarılmıyor öpmüyor yada sevgi sözcükleri kullanılmıyor. Bunu ilk duyduğumda ki tepkim aynı şöyle oldu “Ne?! Aynı evin içerisinde yaşıyorsunuz insan yanlışlıkla da olsa birbirine sarılır“. Bu yaşam tarzı onların büyüdükleri zaman fiziksel ve duygusal ilişkilerde kendilerine güvenememelerine sebep oluyor. Eşler arasında da durum pek farklı değil birbirlerine karşı nadiren sevgi sözcüğü kullanıyorlar. Çoğu kesim, toplum içinde el ele bile tutuşmuyor.

Kadınlar aile arkadaş ya da eşlerinden beklenilen duygusal ve fiziksel ilgi alamayınca çoğu kadın Host kulüplerine gidiyor. “Host kulübü de ne?” dediğinizi duyar gibiyim, bu kulüpler belli bir ücret karşılığında bir insanın sizinle ilgilenip kendinizi değerli hissetmenizi sağlayan yerler. Ve Japonya da çok yaygın kullanılan bu mekanlar da çoğu kadın 2 saatlik bir sevgi aldıklarını bildikleri halde buralara gitmekten çekinmiyor. Host kulübünde çalışan bir erkek eleman şu cümleleri kuruyor. ” Kadınlar buraya gelip stres atıyor. Günün kraliçeleri onlarmış gibi davranılıyor ve bu onları mutlu ediyor. Kadınlar buraya günlük yaşamlarında yaşayamadıkları şeyler için geliyor. Vücut teması çok az Japonya da burada onlara o teması yapıyoruz ellerini tutuyoruz yada onlara sarılıyoruz bir nevi şefkat gösteriyoruz.” Erkekler içinde böyle mekanlar mevcut. Onlarda para karşılığında çeşitli hizmetler ile şımartılıp memnun ediliyor.

japonya

Japonya’da Evlilik Hayatı

Japonya da cinsel birliktelik yaşanmayan evlilikler oldukça yaygın ve kabul edilmiş. Evlendikten bir kaç yıl sonra tamamen cinsel hayatları ortadan kalkıyor ve bunun belirli bir sebebi yok. Yaklaşık kocasıyla 10 yıldır cinsel birliktelik yaşamayan Japon bir kadın bu konuyu şöyle açıklıyor; “Çocuk sahibi olduktan sonra artık sanki karı koca değilde anne baba oluyoruz. Ben kocamla değil çocuklarımla beraber uyuyorum. Eşimle 10 yıldır cinsel birliktelik yaşamadık, bu konu hakkında hiç konuşmayız. Konuşsak bile ya bana cevap vermez yada duymamazlıktan gelir. Ama evliliğimden mutluyum ve birbirimize karşı her zaman saygılıyız.” Böyle evliliklerin yaygın olduğunu bilmek insanı gerçekten şaşırtıyor. Ve bu kadına mutlu musun, diye sorulduğunda mutlu olduğu ve böyle bir nedenden boşanmayacağını söylüyor. Cinsel birliktelik ihtiyacını nasıl gideriyorsun sorusuna ise; erkek arkadaşım var yanıtını veriyor. Wtf?! Evet, ve bu oldukça yaygınmış orada. Evli kadın ve erkeklerin ayrıca bir ilişki yaşadığı insan oluyormuş. Tabi eşlerinin haberi olmuyor, fakat olsa bile bu sebepten boşanılmıyor. (daha başka ne sebepten boşanıyorlarsa)

Japonya da her şeyin bir kuralı var. Çoğu insan bu kurallara göre yaşıyor. Ama dünya değişiyor, onlar içinde değişim pek uzakta değil.

Yazının ilham alındığı kaynak; Netflix sex&love belgeseli.

Netflix Belgeselleri önerdiğimiz yazımız için; tıkla.