1. Takip

Yeni bir sayfa açtınız instagramda ve takipçiniz doğal olarak az, arttırmak istiyorsunuz. Bazı arkadaşlarımızın en büyük yaptığı yanlış takipçinin gelmesini beklemek oysa ki takipçiyi bizim getirmemiz gerekiyor. Bu yüzden en iyi takipçi artırma yöntemlerinden birinin takip etmek olduğunu düşünüyorum. Sizinle aynı konuda olan sayfaların takipçilerini takip ederek başlayabilirsiniz.

Photo by Luke van Zyl on Unsplash

2. Beğeni

İçeriğinize uygun hashtagleri bulup o gönderileri düzenli olarak beğenirseniz, beğendiğiniz kişilerin profilinizi ziyaret etmesi olası. Hatta sizi takibe bile alırlar.

3. İstatistikler

İnstagramda sayfanız varsa mutlaka işletme hesabı versiyonuna geçmelisiniz. İnstagram istatistiklerinde en çok bakacağımız şey saatler olmalı. Hangi günün hangi saatinde daha çok etkileşim olmuşsa o saatlere uyarsak gönderilerimizi daha çok kişi görür.

Photo by Georgia de Lotz on Unsplash

4. Hashtag

Hashtag kullanımı belki de en yanlış yaptığımız alanlardan. Öncelikle her gönderiye aynı hashtagleri koymamaya özen göstermeliyiz. Çünkü instagram bir zaman sonra hep aynı hashtagleri kullandığımızdan dolayı ilgili hashtaglerde gönderilerimizi göstermeyebiliyor. En çok paylaşım yapılan hashtaglerde gönderilerinizin gözükmesi çok düşük bir ihtimal. Yani 4-5 milyon paylaşım yapılan bir hashtag’i kullandığınız an çok gerilere düşecektir gönderiniz. Son olarak elinizi korkak alıştırmayın, 30 hashtag limitimiz var sonuna kadar kullanalım. Ayrıca hashtagleri hem türkçe hem de ingilizce olarak hazırlayabiliriz.

5. Özgün İçerik

Hangi alanda olursanız olun, özgün içeriğiniz ve yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraf/videolarınızın olması lazım. Özgün içerik, sizi diğer sayfalardan ayıracak ve takipçilerinizin takipte kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca düzenli paylaşım yapmaya da özen göstermek gerekiyor. Takipçilerinizin yorum yapmasını sağlamanız da sizin yararınıza olacaktır, bunun için gönderilerinizin açıklama kısmına alakalı sorular yazabilirsiniz. Bu ayrıca instagramın yeni algoritmasıyla da alakalı bir yöntem. Gönderileriniz ne kadar çok etkileşim alırsa instagram o kadar gönderinizi anasayfaya çıkarır ve daha çok kişiye ulaştırır.

Bu yöntemler tamamen doğal yoldan instagram etkileşiminizi artıracaktır, uzun vadede takipçileriniz artacak ve kitleniz oluşacaktır. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi ve önerilerinizi bekliyorum.