İngilizce, günümüzde şüphesiz öğrenilmesi gereken dillerin başında geliyor. Türkiye’deki eğitim sisteminin ezberciliğinden dolayı yabancı dil öğrenmekte epey geride kaldık. Bu yüzden kendi çabalarımızla öğreneceğiz. İngilizce öğrenmek için bir çok teknik var. Bunun için kurslara gidebilirsiniz. Yurt dışına gidebilirsiniz. Tüm bunları yapıp yine de öğrenemeyebilirsiniz. Öğrenmek için süreklilik ve günün belli zamanı vakit ayırmak gerekir. Ben uyguladığım ingilizce öğrenme teknikleri nden bahsedeceğim.

Kaynak

İlerleyeceğimiz bir kaynak olması gerekiyor. Bir kitabınız veya online bir eğitim olabilir. Benim udemy‘i den aldığım bir eğitim vardı. Ondan ilerliyorum.

udemy

Kodlama Metodu

Bu metot için öncelikle yabancı bir dizi seçmemiz gerekiyor. Bu diziyi altyazılı olarak izleyeceğiz. Bir yandan da konuşulanları not alacağız. Bilmediğimiz kelimelerin anlamlarını parantez içinde yazacağız. Bunun için pc’nizi ikiye bölüp çalışabilirsiniz. Onenote programı ile not alabilirsiniz. Gelelim kodlamaya; sarı highlight yeni kelimeler, Pembe highlight günlük hayatta sık kullanılan kelimeler ve kelime grupları için. Belki her gün not almaya vaktiniz olmaz. Fakat her gün sarı veya pembe highlight işaretlediklerimizi tekrar etmemiz gerekiyor. Aynı metodu bir not defterinde de yapabilirsiniz. Dizi önerisi içinse; tercihen daha önce izlemiş olduğunuz sitcom dizileri (friends, himym vs.). Bu metotla hem kelime öğreneceğiz hem de telaffuzlarını.

onenote

Duolingo

Duolingo bir uygulama. Bu uygulamayı da yine kelime bilgisi için kullanacağız. Uygulama bir kelimeyi cümle içinde kullanarak ve çoklu tekrarla öğrenmenizi sağlıyor.

duolingo

Her gün yarım saatlik çalışmayla 1 yılın sonunda epey yol kat etmiş olacağız inanıyorum. Sizinde uyguladığınız metotlar varsa yorumda paylaşabilirsiniz.