Hepimiz hayatımıza bir veya bir kaç kişi almışızdır. Sevip, aşık olmuşuzdur. Sonra belirli sebeplerden bitmiştir, hayatımızdan çıkarmışızdır. Bu normaldir. Beklenen değildir fakat elden de bir şey gelmez. Zararsız bir şekilde bittiyse ilişkiniz ne mutlu sizedir. Bazı ilişkilerde vardır ki; tanıştığın vakit üzerinde büyük bir etki bırakır. Aşık olursun. O da sana aşık olmuştur. Seni el üstünde tutuyor, seviyor, sayıyordur. Muhtemelen hiç böyle sevilmemişsindir, bu yüzden senin için vazgeçilmez hale gelmiştir. Sonra işler değişmeye başlar, eleştirilip küçük düşürülmeye başlanırsın. Kendini yetersiz hissedersin. Kavgaların sebebi sensindir, karşı tarafta bir hata göremezsin. Kendini suçlamaya başlarsın. Bir bakmışsın artık sevilmiyorsun bile. Muhtemelen farkına bile varmamışsın fakat yakınlık kurduğun kişi bir Narsisttir.

Narkissos

Narsisizm Nedir

Narsisizm veya özseverlik, kişinin kendisine tapması, kabaca tabirle kişinin kendisine aşık olması olarak tanımlanan bir terimdir. Kelimenin kökeni, Yunan mitolojisine dayanır. Efsaneye göre Narkissos, göldeki görüntüsüne öyle hayran olur ki kendisine kavuşmak için göle atlar ve boğularak ölür.

Narsist İlişki

Hepimiz hayatımızın bir dönemin narsist insanlarla karşılaşmış olabiliriz. Belki bir flört, arkadaşlık veya sadece tanışsınızdır. Fakat bazılarımız ise aylarını, yıllarını belki de bir ömrü bir narsist uğrunda harcıyor. Narsist kişi, ilişkiye başlamadan önce en iyi yönleriyle sizi elde eder. Bu kadar iyi, mükemmel, düşünceli bir insan olamaz diye düşünürsünüz. Sonrasında yoğun bir sevgiyle karşılaşırsınız. Bir insan bu kadar güzel sevemez diye düşünürsünüz. Fakat bir yandan da sizi eleştirilmeye başlamıştır. Yetersiz olduğunuz konular yüzünüze vurulmaya başlanır. Belki de başarılı olduğunuz konularda bile yetersiz hissetmeye başlayabilirsiniz. Kavgalarınızda haklı dahi olsanız haksız duruma düşersiniz. Çünkü narsist insan, manipülatiftir. O kadar ki, artık sizde kendinizi suçlamaya başlarsınız. İlişkiniz kötü gidiyorsa artık bu sizin suçunuzmuş gibi hissediyorsunuzdur. Narsist insanın empati yeteneği olmadığı için, yaşadığınız/hissettiğiniz kötü şeylerin onda bir karşılığı yoktur. Her zaman haklıdırlar. Yanlış bir şey yapmış olsalar bile bu yanlışa sebebiyet verdiğiniz için sizin suçunuzdur. Sonuç olarak hep ayrılmalı barışmalı bir ilişkiye devam edersiniz. Vazgeçmekte zordur, bir kere o ihtişamlı sevgiyi tatmışsınızdır. Nitekim o sevgiden de eser kalmaz. Kendinize olan saygınızı da yitirirsiniz en sonunda. Sevgili okur, sürekli gözyaşı döktüğün bir ilişkin varsa bir narsist tarafından ruhsal tacize uğruyor olabilirsin. Bu konuda detaylı araştırmanı yapıp, koşarak o kişiden uzaklaşmalısın. Bir kere koşmaya başlayınca nefes almaya da başlayacaksın. Sonrası; İyi ki.