Havalar soğudu, sonbahar kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı bile.Soğuk havalar ve sonbahar deyince akla gelen ilk hastalık tabi ki “Grip” oluyor. İş, okul, ev derken bu koşuşturmanın içine bir de Grip eklenirse hayatımız bir anda zehire dönebilir, bu yüzden gripten korunmanın yollarını sizlerle paylaşacağım.

GRİP AŞISI

En etkili ve birinci yol grip aşısıdır. Aşı sadece gribe değil,grip sonrası gelişebilecek Bronşit ve Zatüre gibi ölümcül hastalıkların da önüne geçer.

SAĞLIKLI BESLENME

Soğuk algınlığına sebebiyet vermemek için bu mevsimlerde tüketilecek meyve ve sebzeler dikkatle seçilmelidir. Özellikle Portakal, Mandalina ve Greyfurt gibi C vitamını zengini meyveler tercih edilmelidir. Bağışıklık sistemimizin güçlenmesi için ise; Brokoli, ıspanak, pırasa , lahana gibi sebzeleri tüketmekte fayda var. Son olarak en önemlisi Vücut susuz bırakılmamalı bol bol su içilmelidir. Suyun yerini Bitki Çayları yada Kahve gibi içecekler almamalıdır.

KİŞİSEL TEMİZLİK VE TEMİZ HAVA

Kişisel temizliğinizi titizlikle yapmanız çok önemli. Sık sık ellerinizi sabunla yıkayın. Toplu yaşanılan yerlerde ortak eşya kullanımına dikkat edin.Özellikle dışarıda mağazada veya bir kafede ortak kullanılan yerlere (tuvalet, kapı kolları, merdiven tutacakları) dokunmamaya özen gösterin. İlla dokunacak iseniz temiz bir peçete ile işinizi halledebilirsiniz. Unutmayın, insana hastalıkların büyük bir kısmı eller ile bulaşır.

Grip ve Hastalıklı kişilerle yakın ilişkiden mümkün oldukça kaçının. Kalabalık ortamlardan olabildiğince uzak durun ve sürekli bulunduğunuz ortamı havalandırın.

uyku

DİNLENME VE DÜZENLİ UYKU

Sağlıklı bir uyku uyuyamadığımız zaman yeteri kadar dinlenmemiş oluyoruz, bu da beraberinde bağışıklık sistemimizin zayıflamasına ve direncimizin düşmesine neden oluyor. Zayıf bir bağışıklık sistemi demek hastalığa daha çabuk yakalanmamız anlamına geliyor. Bu nedenle sağlıklı ve düzenli uyku yaşam kalitemizi artırarak direncimizi yüksek tutar.

GİYİM TARZI

Sonbaharda havalar bir güneşli bir yağmurlu olduğu için,insan havaya aldanıp bazen ince kıyafetlerle sokağa çıkıyor. Buna dikkat etmeli, soğuk havalarda kalın kıyafetler tercih edilmelidir. Çok sıcak bir ortama girildiğin üstünüzde ki palto çıkarılmalı, dışarı çıktığınız da giyilmelidir. Bu sizin terlemenizin ve soğuk almanızın önüne geçmiş olur.