Günümüzde en fazla kullanılan Instagram fotoğraf uygulaması, bazılarımızın hayatının büyük bir parçası. Instagram’da profil düzeni oluşturmak hobi olduğu kadar ciddi bir işe de dönüşmüş durumda. Instagram’da profilinizin ilgi çekici olması için gerekli olan iyi bir kameradan çok fotoğraf uygulamaları. Bu yazımda Instagram için olmazsa olmaz dediğimiz fotoğraf uygulamalarını anlatacağım.

Ligthroom

ligthroom

Fenomenlerin, influencerların instagram’daki profil düzenlerini ve renk temalarını nasıl oluşturduklarını merak etmişsinizdir. Bu camianın çok büyük bir kısmı Ligthroom uygulamasını kullanıyor. Ligthroom Adobe‘nin kapsamlı bir masaüstü fotoğraf düzenleme programı. Mobil versiyonu her ne kadar daha kullanışlı olsa da ilk başlarda karışık gelebilir. Bu uygulamanın özellikle fotoğraflardaki renkleri tek tek ayarlamanıza olanak sağlaması. Kullanımı için instagramda beğenerek takip ettiğim fotoğrafçı Şakir Yıldırımın sayfasınındaki videoları izlemenizi tavsiye ederim.

VSCO

vsco

Ligthroom kadar iyi ve daha az karmaşık olan uygulama ise yıllardır kullandığımız Vsco. Bu uygulamada her uygulamada olduğu gibi klasik düzenleyicilere sahip. Diğerlerinden farkı ön tanımlı ayarlara sahip olması. Sunduğu efektlerle birlikte telefonlarımızın vazgeçilmez fotoğraf uygulamalarından biri oldu. Yukarıda gördüğünüz hazır filtre formülleri için Pinterest‘e Vsco filtreleri yazıp aratabilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda var; her fotoğraf için aynı sonucu alamayabilirsiniz. Bir kaç püf nokta ve deneme yanılma yoluyla harika fotoğraflar ortaya çıkarmanız mümkün.

Afterligth

afterlight

Afterlight özellikle son zamanlarda dikkat çeken bir fotoğraf düzenleme uygulaması. Klasik ışık ayarları ve efektlerinin aynı sıra sunduğu 2 özellik daha var. Biri belirli taslaklar halindeki ışıkları ekleme, diğeri ise eskitme özelliği.


Bu yazı ilginizi çekebilir;
Instagram Etkileşim Oranı Nasıl Artırılır?Huji Cam

huji cam

Eskiye dönüş akımı elbette Instagram’da da yankı buldu. Vintage fotoğraflar elde etmek isteyenlerin ilk tercihi ise Huji Cam oluyor. Bu uygulamayla fotoğraflarınıza monolog bir makinayla çekilmiş gibi tarih ekleyebilir, renk saçaklarını kullanabilirsiniz. Ancak ücretsiz sürümünde fotoğrafı uygulama üzerinden çekmeniz gerekiyor. Bu sürümde fotoğraflar içe aktarılamıyor. Ancak ücretli sürüm satın alındığında bu işlem gerçekleştirilebiliyor.

Snapseed

snapseed

Yılların fotoğraf düzenleme uygulaması. Işık ve renk ayarlarını kolayca yapabileceğiniz bir uygulama. Bunun yanında İyileştirme ve Portre özelliğiyle özellikle selfie’lerinizde istemediğiniz kısımları kolaylıkla yok edebilirsiniz.

Foodie

foodie

Yakın zamanda keşfettiğim harika fotoğraf/video uygulaması. Klasik ayarları ve efektleri mevcut. Telefonunuzun orijinal kamerasını seviyor olabilirsiniz, bir de bu uygulamada efektli fotoğraf/video çekmeyi deneyin gerçekten mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.