Dogs of Berlin ikinci Alman orjinal dizisi. Bu diziyi izleyince tabi ki Dark’tanda sonra Almanlar bu işi yapıyor dedim. Aksiyonu, heyecanı, gizemi çok güzel işlemişler. Sıkılmadan sürekleyici bir şekilde aktı gitti. Imdb’de 7,4 puanı var. Bence biraz daha fazlasını hak ediyor. Toplam 10 bölüm olan dizinin çok büyük ihtimalle 2.sezonunun geleceğini düşünüyorum.

Konusu

Türkiye-Almanya maçı öncesinde Almanya milli takımında oynayacak olan Türk kökenli Orkan Erdem öldürülür. Tesadüfen cinayet mahaline yakın olan eski Neonazi bir polis soruşturmanın başına gelir. Olayın etnik durumundan dolayı bir Türk poliside bu soruşturmaya ortak olarak verirler. Cinayeti aydınlatmaya çalışırken Berlin’in yer altı dünyasıyla karşılaşılıyor.

dogs of berlin

Oyuncuları

Başrollerde Felix Kramer, Fahri Ogün Yardım, Anna Marie Mühe, Katharina Schüttler gibi isimler var.

Fahri Ogün Yardım, ismini duyunca hemen bir heyecanlandık tabii Türk oynuyor astık bayrakları. Dizide Türkçesi azıcık zayıf olsa da rolünün hakkını verdi. Dogs of Berlin’de Erol Birkan rolündeki eş cinsel bir Türk polisi oynuyor. Bu açıdan bazı kesimlerce eleştirilmiş Türkleri böyle gösteriyor diye. Ben böyle düşünmüyorum. Türkiyede eş cinseller yok mu? var, olmayan bir şeyi göstermiyorlar demekki. Dizide her rolde yanlışa doğru bir eğilim olduğunu fark ettim. Yani hepsinin hayatlarındaki ters giden/yanlış olan şeyleri gösteriliyor. Yönetmenin çekim tekniğini beğendim. Gizemin yavaş yavaş çözülmesi ve bu arada başka şeylere de odaklanılması izleyiciyi aşırı meraka boğmuyor.

Dogs of Berlin’de Almayadaki Türklere ve diğer Almancılara nasıl bakıldığını ne gibi sorunlarla karşılaştıkları güzel işlenmiş. Bir çok kişinin de kesin ilgisini çekmiştir, Türk rolündeki birisi ”yallah” diyor ama bizle alakası olduğu sanmıyorum. Bu detayı es geçmişler.

yallah

Yer altı dünyasını beğendim açıkçası, her iki laflarından biri ”yallah” olsada 😀 abiler lübnanlılarmış da. Dizinin özellikle müziklerine bayıldım, artık Alman rap’i dinliyorum. Almanyadaki Türklerin yaptığı rap sanırım güzel oluyormuş.

Genel olarak diziyi beğendim. İkinci sezonun yine baya güzel olacağını düşünüyorum. Mutlaka izleyin 🙂