doğal sabun

Bir süredir doğal olan her şeye aşığım. Özellikle cilt bakımında kimyasalı en aza indirmeye çalışıyorum. Bu işe ilk olarak saçlarımdan başladım. Bütün saç ürünlerimi attım, birazını da arkadaşlarıma verdim. Sonra doğal sabun arayışlarım başladı. Burası çok önemli çünkü tamamen doğal şeyleri marketlerde vs. bulamazsınız. Hatay’ın bir köyünde üretilen bir sabunu sipariş ettim ve inanın mahvoldum. Saç diplerim kurudu, çatladı acı içindeydim. Yine sabundan vazgeçmek istemedim. Farklı sabun arayışlarıma başladım. İnstagram‘da butik sayfası gibi bir sayfaya başladım. Markalarının adı, ”Badecanlar” ve kimyasal olan her şeye savaş açmışlar. Saç diplerim oldukça kötü bir durumda olduğu için ben, Badecansıns Beybi Sabun’u ile başladım. Şampuandan kurtulmak istiyorsanız, buna özel setleri var. Onlara da bakabilirsiniz.

Peki şampuandan neden kurtulmak istedim?


Şampuanlarda Bulunan Kimyasal Maddeler ve Bunların Zararları Nelerdir;
Sodium Laureth Sulfate (SLS) ; çeşitli alanlarda kullanılmasının nedeni daha ucuz oluşudur. Sabun köpüğünü arttırıcı özelliği vardır. Üretimi esnasında düşük miktarda da olsa dioksan adındaki kanserojen madde bulaşabilmektedir.SLS özellikle gözler tarafından anında emilir, Çocuklarda gözlerin gelişimini engeller, kök hücrelere zarar vererek saçların dökülmesine neden olur,  cilde zarar verir ayrıca kalp ve ciğer gibi organlarda iltihaplanmalara da neden olabilmektedir.
Paraben ; ürünlerin raf ömrünü uzatan koruyucu etkisinden dolayı hemen hemen bütün kozmetik ürünlerinde bulunmaktadır. Göğüs kanserini tetikleyen bulgulara rastlanmıştır ve bu nedenle bazı ülkelerde kullanımı yasaklanmıştır.
Sodium Lauryl Ether Sulfate (SLES);Hindistan cevizi kaynaklı olan doğal bir kimyasaldır. SLS ile aynı özellikleri taşımaktadır ancak SLS –SLES’ten daha tehlikeli bir maddedir. Sağlığa olan olumsuz etkilerinden bahsedecek olursak ; cilt yolu ile kan dolaşımı sistemine geçerek kalp, beyin, göz,karaciğer ve akciğer’i etkiler. Bu organla da uzun süre kalarak birçok sorunun oluşmasına neden olur. SLS ve SLES dioksana sebep olarak kanser oluşturan kimyasallar ile reaksiyona girmekte ve kanserin nedenlerinden birisi olmaktadır.
Parfüm; Şampuan’ın içerisinde bulunan sürfaktanların ve kokusu hoş olmayan maddelerin kokusunu kamufle etmek amacıyla kullanılmaktadır. Ancak ortadan kaldırdığı sorunlar yerine yenilerine neden olmaktadır. Bunların başında da; alerjik problemler, baş ağrısı atakları, astım atakları gelmektedir.
Boya; Görsel cazibesini arttırmak için kullanılmaktadır. Çok ciddi zararları olmamakla birlikte zaman zaman hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir.

https://www.zararlari.org/sampuanin-zararlari/

Şampuanın içeriğindeki malzemeler yüzünden kendisine bir nevi deterjan desek yanlış olmaz. Şampuanların birçoğunun içeriğin de bulunan mineral yağı, benzinin ham petrolden damıtılması sırasında ortaya çıkarılan bir yan üründür. Bu ürün şampuanlara eklenerek yalancı bir parlaklık elde edilir. Bu ürün cilt tarafından emilmediği için kafada bir tabaka oluşturur ve cildin doğal ürettiği yağı üretemez. Sonuç olarak, saç güçsüzleşir ve kırılgan hale gelir. Dökülmeler başlar. 

Peki Badecanlar sabunlarında kimyasal kullanmıyor mu? 

İnternet sitelerindeki açıklama şöyle;
Sabun, yağlarla kostik bir maddenin (ister kül suyu olsun, ister saf sodyum hidroksit) kimyasal reaksiyona girmesiyle oluşur. Doğru hesaplarla son üründe kostik kalmaması için gereken yağ miktarını belirlemek mümkündür. Göz kararı yapılan sabunların bazen tahriş edici ve kurutucu olmasının sebebi gerekenden fazla konulan kostiğin sabunun içinde kalmış olmasıdır. Sabunlarımızda hem sodyum hidroksit kalmadığından emin olmak, hem de besleyici özelliklerinden daha çok faydalanmak için sabunlaşmaya girmeyen ekstra yağ ekliyoruz.

https://badecanlar.sopsy.com/urun/badecansins-beybi-sabun/472040

Bu beni tatmin etti nitekim ürünü kullandığımda da gerçekten böyle olduğunu anlayabiliyorum. Sabunun bir kısmını yüzüm için ayırdım ve kullandığım gerçekten yumuşacık bir his bırakıyor ve asla kurutmuyor. Saçlarımda aynı şekilde, kim demiş sabun saçı sert yapar diye? Ben sabundan çok memnunum. İçeriği ise şu şekilde;

  • Organik zeytinyağı,  
  • Organik Hindistan cevizi yağı,
  • Organik shea (karite) yağı,
  • Aynısefa bitkisi,
  • Hint yağı,
  • Jojoba yağı,
  • Aynısefa çayı,
  • Çankırı ham kaya tuzu

Daha fazla bilgi ve ürüne buradan ulaşabilirsiniz 🙂