Daha önce şu yazımda Dünya Klasiklerinden Sefiller kitabını ne kadar sevdiğimi anlatmıştım. Canım BBC kitabın uyarlama dizisini yapmaya karar vermiş. İlk duyduğum da çok sevinip dizinin yayınlanmasını beklemeye başlamıştım. Geçtiğimiz haftalarda 6 bölümlük mini dizi halinde yayınlandı. Dizi de ne olacağını bilmeme rağmen her hafta heyecanla dizinin yeni bölümlerini bekledim çünkü diziyi izlerken okuduğum kitabı tekrar okuyormuşum gibi hissettim ki bu çok güzel bir his. Şimdi bilmeyenler için dizinin konusundan bahsedeyim.

jean valjean ve javert

Dizinin Konusu Ve Oyuncu Kadrosu

19. yüzyıl Fransasında geçen Sefiller dizisi, yıkılan hayaller, kalp kırıklıkları, tutkular ve fedakarlıklar üzerine kurulu. Jean Valjean olarak bilinen 24601 nolu mahkum, hapishaneden salınır. Kendisine yeni bir hayat kurmak ister ama müfettiş Javert’in gölgesi onu daima takip etmektedir. Jean Valjean, Fantine’in kızı Cosette ile ilgilenmeyi kabul ettikten sonra ikisinin hayatı da tamamen değişecektir. Fransız Devrimi‘nin arifesinde geçen hikaye ihtilalin her iki tarafının da yüzünü gözler önüne serer. Ünlü yazar Victor Hugo‘nun aynı isimli ünlü edebiyat klasiğinden uyarlanan Les Miserables (Sefiller), Jean Valjean’ın ölümsüz hikayesini bizlerle buluşturuyor.

Dizinin Oyuncu Kadrosunda Dominic West (Jean Valjean), David Oyelowo (Javert), Lily Collins (Fantine), Adeel Akhtar (Monsieur), Olivia Colman (Madame Thénardier), Ellie Bamber (Cosette), Josh O’Connor (Marius) ve Erin Kellyman (Eponine) gibi isimler yer alıyor.

Oyunculukların gayet güzel olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özellikle Jean Valjean‘ı oynayan abimiz beni derinden etkilemeyi başardı. Kitapta da Jean’a üzülüp ağlamıştım dizide de aynı şekilde üzülüp gözlerimin dolmasını sağladı. Malesef Sefiller dizisi sadece 6 bölüm olduğu için kitaptaki bazı sahnelere yer verilmemiş. Ve bu kısa süre bir iki sahne de bana istenilen o duygu geçişini sağlayamadı. Ama genel anlam da anlatılacak çok konu olduğu halde güzel bir şekilde toparlayıp bize sunduklarını söylemek doğru olur.

sefiller

Fragmanını izlemek için tıkla 🙂