Dizi 1986’da Ukrayna’da gerçekleşen çernobil faciasının öncesinde ve sonrasında olan olayları, oradaki bilim insanlarının facianın boyutunu önlemeye çalışmalarını anlatıyor. Chernobyl 5 bölümlük mini dizi olarak yayınlanacak. Henüz 2 bölümü yayınlanan dizi izleyenler tarafından oldukça beğenildi. Öyle ki, imbd puanı şuan için 9,6. En yüksek puanlı dizilerin 6.sırasında yerini aldı. Dizinin dili ingilizce. Böyle olması bir kesim tarafından eleştirilse de neticede dizinin ana izleyici kitlesine hitap etmesi gerektiğinden yerinde bir seçim olmuş.

hbo’nun mini dizisi

Dizinin Senaristi

Dizinin senaristliğini Hangover 2 ve Hangover 3 gibi başarılı filmlerin de senaryosunda imzası olan Craig Mazin yapıyor. Craig Manzin, Chernobly için araştırmalara 2014 yılında başlamış. Çeşitli kitaplar okuyup, Sovyet Birliği’nin ve başka ülkelerin devlet raporlarını incelemiş ve nükleer reaktörün işleyişini öğrenmek için bilim insanlarından bilgi almış. Ayrıca o dönemi daha iyi anlamak adına eski Sovyet vatandaşlarıyla röportajlar yapmış.

chernobyl dizi

Chernobyl Oyuncu Kadrosu

Dizinin başrollerinde, Emily Watson, Stellan Skarsgard, Adam Nagaitis, Jessie Buckly ve Jared Harris gibi deneyimli oyuncular yer alıyor. Jared Harris, Kremlin tarafından kazayı inceleyen bilim insanlarından biri ve SSCB’nin önde gelen nükleer fizikçilerinden Valery Legasov’u canlandırıyor. Stellan Skarsgard ise kazanın ardından hükümet tarafından kurulan komisyonu yöneten Sovyet Başkan Yardımcısı Boris Shcherbina karakterine hayat veriyor. Dizinin kadın başrollerinden Emily Watson da bir nükleer fizikçiyi canlandırıyor. Kazanın nedenini bulmaya çalışan bilim insanı Ulana Khomyuk rolünde. Jessie Buckley ise eşi ilk müdahale ekibinde yer alan Lyudmilla Ignatenko’yu canlandıracak.

chernobyl oyuncu kadrosu

Bu yazı ilginizi çekebilir;
Game of Thrones Final Sezonu Değerlendirme

Dizinin Hikayesi Yorumu

Chernobyl ‘i izlerken oldukça geriliyorsunuz. Yüz binlerce insanı etkileyen ve ölümüne sebep olan ciddi bir felaket. Dizi direkt patlama ile başlıyor. Bu zamana kadar böylesi yaşanmadığından ötürü nükleer reaktörün nasıl patlayabileceğini o zamanın nükleer fizikçileri bile anlayamıyorlar. Daha kötüsü üst düzey yöneticiler olayın en mühim saatlerinde nükleer reaktörün patladığını inkar edip olayı örtbas etmeye çalışmaları tüyler ürpertici. Bunun sonucunda tabi ki insanlar yüksek radyasyona maruz kalıyorlar. Dizinin atmosferi, görsel efektleri yaşanan faciayı anlatırken bize de bunu oldukça geçiriyor. Mükemmel bir dizi mutlaka izlenmeli.

Dizinin fragmanı;

dizinin fragmanı