Sabah kalktığında ilk iş ne yapıyorsun? Kahvaltıdan önce dişini fırçalar mısın? İşe yada okula giderken hep aynı yoldan gitmeyi mi tercih edersin? Kafeye gittiğin zaman aynı sandalyede oturmayı seçersin? William James 1892’de bir yazısında “Bütün hayatımız, bir yığın alışkanlıktan ibarettir.” cümlesini kurmuştur.Düke Üniversitesinin 2006’tı yılında yaptığı bir araştırmada alışkanlıklar insanların günlük eylemlerinin %40’dan fazlasını oluşturmaktadır.

Alışkanlıklar bizim hayatımızın hızlıca sıradanlaşmasına sebep olur. Diğer bir deyimle rutinleşme. Alışkanlıklar son derece güçlüdür ama asla bizim kaderimiz değiller. Evet kabul ediyorum alışkanlıkları kırmak çok zor.Çünkü beynimiz alışkanlıklarımızı yerine getirirken hem daha az enerji harcar hem de kendini güvende hisseder.Nasıl olsa yaptığımız her şey alışıla gelmiş bir düzen içinde ilerliyor buda kendimizi güvende hissetmemizi sağlıyor.

[uix_dividing_line style=’gradient’ color=’dark’ width=’100%’ opacity=’18’]

Mandy’nin Hikayesi

 Peki rahatsız olduğumuz kötü alışkanlıkları değiştirmek mümkün mü? Değişim tabi ki mümkün. Charles Duhigg’in Alışkanlıkların Gücü adlı kitabından bir kesit paylaşmak istiyorum. 

Alışkanlıkların Gücü-Charles Duhigg

2006 yazında Mandy adında bir öğrenci Missisippi Eyalet Üniversitesi Danışmanlık merkezine gitti. Mandy hayatının büyük kısmı boyunca tırnak yeme alışkanlığı göstermişti. Tırnaklarını sonunda kanatana dek kemirirdi.Tırnak yemek Mandy nin sosyal yaşamına da zarar vermişti.Arkadaşlarıyla beraber olduğu zamanlar bütün dikkatini ellerini saklamaya verirdi.Bazı zamanlar bırakmayı denemişti. Ama ders çalışmaya veya televizyon seyretmeye başladığı zaman, elleri hemen ağzına gidiyordu.

 Danışmanlık merkezinde doktora yapan bir psikologa yönlendirildi. Mandy’e doktor “Tırnak yemek için, elini ağzına götürmeden önce ne hissediyorsun?” diye sordu ona. “Parmaklarımda hafif bir gerilme oluyor” dedi Mandy. Mandy’nin  parmaklarında hissettiği gerilme, tırnak yeme alışkanlığı için ona gelen bir işareti temsil ediyordu. Mandy’ı tedavi eden Doktor Brad Dufrene “Çoğu insan alışkanlığını o kadar uzun zamandır sürdürmektedir ki ona neyin sebep olduğuna artık dikkat etmez.” dedi.

 Terapist sonra Mandy’den tırnaklarını neden yediğini anlatmasını istedi. Mandy önce sebep bulmakta zorlandı.Ama konuşma ilerledikçe tırnaklarını canı sıkıldığı zaman yediği ortaya çıktı.İlk seans sonu Doktor Mandye bir ödev verdi.Yanında bir not kartı taşıyacak ve parmak uçlarında her gerilme hissettiğinde karta bir tik atacaktı. Mandy 1 hafta sonra kartında 28 tikle geri geldi. Terapist Mandy’e “Alternatif Tepki” diye bilinen bir şey öğretti. Parmak uçlarında o gerilmeyi her hissettiğinde Mandy’ye  ellerini hemen ceplerine veya bacaklarının arasına sokmasını, ya da bir kalemi yada başka bir şeyi parmaklarını ağzına götürmesini imkansızlaştıracak şekilde sıkı sıkı tutması gerekiyordu. Bir hafta sonunda Mandy tırnaklarını sadece 3 defa yemiş Alternatif tepkiyi 7 kere kullanmıştı. Kendini bir manikürle ödüllendirdi. Ama not kartlarını kullanmaya devam etti.1 ay sonra tırnak yeme alışkanlığı tamamen kaybolmuştu. Alternatif rutinler yerine oturmuştu. Bir kötü alışkanlık yerini iyi bir alışkanlığa bırakmıştı. 

Sizde kötü alışkanlık veya rutinlerinizi değiştirebilirsiniz. İrade ve inancınız bu yolda sizin sahip olduğunuz en büyük destekçinizdir.