Bilim Kurgu dizilerinin içinden az bilinen ama bir o kadarda güzel olan dizileri bulduk. İzleyenler tarafından oldukça sevilen diziler bazen malesef hakettiği değeri göremeyebiliyor. Yeni başlayan Yabancı Diziler adı yazımızada burdan ulaşabilirsiniz.

1. 12 Monkeys

12 monkeys

1995 yılı aynı adlı filmden uyarlanan dizi 4 sezon sürmüştür. Baş rollerinde Aoran Stanford (James Cole), Amanda Schull (Cassandra Railly), Emily Hampshire (Jennifer Gonies) bulunuyor. Dizinin konusu kısaca; tüm dünyayı etkileyen bir virüs nedeniyle, 2035’de dünya nüfusunun çok az bir kısmı hayatta kalmıştır. Katarina Jones bir bilim kadını, 2035’te  Dr.Cassandra Railly’e ait bozuk bir ses kaydında virüsle ilgili ilk ipucunu bulur. Ayrıca ses kaydında James Cole’dan bahsedilir. Jones ile Cole’un yolları kesiştiğinde, hali hazırdaki zaman makinesinin denemelerinde henüz kimse geri gelmemiştir. Jones gerekli ayarlamaları yapar ve Cole zamanda yolculuk yaparak virüsün dünyaya yayılmasını engellemeye çalışır.

 Dizi hakkında ki yorumumuz, bizim için bu dizi kendi listemizde ilk ikiyi zorluyor. Dizide çok fazla ve birbirini takip etmeyen ayrıntı,olay mevcut. Eğer dikkatli bir izleyiciyseniz, her olayın vardığı noktayı takip edebilirsiniz. İzlerken bir çok soru sorduran dizi, sezonlar ilerledikçe sorulara yanıt veriyor. Özellikle sonunda bir ayrıntı var mest oldum. Fakat söylersem spolier olacak, söyleyemeyeceğim.

 Zaman yolculuğu olan diğer diziler gibi bu dizide de tarihi ögeler mevcut ve çok iyi işlendiğini düşünüyorum. Hem tarihi olay örgüsü hem de mekan, dönem kıyafetleri açısından. Şiddetle izlemenizi tavsiye ediyorum.

2.DARK

dark

Netflix’in ilk orijinal Alman projesi olan Dark var sırada. Bir kesim tarafından Stranger Things’e benzetiliyor. Belki esinlenme olabilir, zaman ve mekan bakımından ama dizinin konusu çok çok farklı ve kendine özgü. Şöyle kısaca bir konusuna bakacak olursak; 2019’da Winden isimli bir Alman kasabasındayız. Küçük bir çocuğun kaybolmasıyla beraber dört ailenin birden sırları ortaya dökülecek, üç nesli kapsayan gizem dolu olaylar gün yüzüne çıkacak. Dark basit bir çocuğu kaçırılan aile dramı değil.

Üç farklı zamanda (1953-1986-2019) geçen dizinin içinde zaman yolculuğu da işleniyor. İlk bölümlerinde gizemli olaylar çok fazla fakat ilerledikçe sorularınıza cevap buluyorsunuz. Beyin yakan türden bir dizi şaka yapmıyoruz gerçekten bu diziyi izlerken “bu kimdi şimdi?” ,”bu yılda bu kadın buysa gelecekte kimin halası olmuş oluyo” diye sorular beyninizde fink atıyor.Hatta diziyi izlerken durdurmak zorunda kalanlar bile olabilir.

Bilim kurgu severlerin kaçırmaması gereken bir yapım. Hala izlemediyseniz bi şans verip izleyin çünkü pişman olmayacaksınız.

3.Humans

humans

Evet Humans öyle “ooo efsane” denecek türden bir bilim kurgun dizisi değil, kabul ediyoruz, ama kesinlikle güzel ve şans verilmesi gereken bir yapıt ki şahsen biz sevdik. Baş rollerinde bir çok kişinin biz de dahil çok severek izlediği Merlin dizisinde yer alan Colin Morgan var. Dizinin konusunu şöyle bir özet geçelim.

Teknoloji ilerlemiş robotlar (android) artık yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Bir çok özelliğiyle insandan farksız olan robotlar herkesin hizmetine sunulur. Onlar artık her yerde iş yerinde, evde, caddelerde. Peki robotlar kontrolden çıkarsa sonuçları ne olur?

Dizide robotlara “sentetik” adı verilmiş ve tabiri caizse köle gibi kullanılmaktadırlar. Ama zaman geçtikçe içlerinden bir grup bizim de duygularımız var deyip, kendilerine özgür yaşam hakları isterler. Dizinin 3 sezonu yayınlandı. Geçen aylarda sezon finali yaptı, yeni sezon onayı almasını  heyecanla bekliyoruz.

4.Penny Dreadfull

Bu diziye başlamamın tek nedeninin Eva Green’in dizide başrol olması. Evet dizinin konusuna bakmadan oyunculuğunu çok beğendiğim Eva Green’in dizide oynadığını öğrenip başlamam bir oldu. İyi ki de başlamışım yoksa bu güzel diziden mahrum kalmak beni kahredebilirdi. Diziyi belki de bir çoğunuz daha önce duymamış olabilir böyle arada kaynayıp giden güzelim dizileri sizlerle paylaşmak çok güzel.

2014 yılında gösterime giren dizi Dracula, Dorian Grey ve Dr. Frankenstain gibi efsanevi karakteri izleme firsatı sunuyor bizlere. Gotik ve karanlık bir havasının yanında fantastik korku gerilim dolu olaylar sizleri bekliyor. Şimdiden bir uyarı hiç korku izleyemeyen arkadaşlar diziye başlamasın zira yarıda bırakabilirler.

Peki öve öve bitiremediğim dizinin sadece 3 sezon sürmesi beni üzen başka bir konu. Sırf oyunculuklar için bile açıp izleyin. Eva Green’in muhteşem oyunculuğuna denecek kelime bulamıyorum.

5.Wayward Pines

 

Her ne kadar 2.sezondan sonra iptal edilmiş bir dizi olsa da sadece 1.sezonu için bile izlenebilecek bir dizi olduğunu düşünüyorum. Keza ben sadece 1.sezonu izledim ve sezon  bir mini dizi edecek güzellikte.Aslında zaten ilk başta mini dizi olarak düşünülmüş. Bilim kurgu gerilim dizisi diyebiliriz kendilerine. Bir inceleme de dizi için şu cümleyi okumuştum; ”Girişi var, çıkışı yok.” bu cümle aslında dizinin geçtiği kasabayı özetliyor. Kaybolan iki ajanı bulmak için İdoha’ya giden Ethan (Matt Dillon), yolda trafik kazası geçirir ve kendini bir türlü çıkışını bulamadığı bir kasaba olan Wayward Pines’te bulur. Kasabayı tanımaya çalışırken yolunda gitmeyen bir takım şeyler görür. Bir yandan da ailesine ulaşmaya çalışır. Daha fazla girmeyeceğim spolier olmasın.

Dizi hakkındaki yorumum; dizi oldukça gizemli. Bu da izleyiciyi sonraki bölüme çekiyor. Dizinin geçtiği yer klasik amerikan kasabı, biraz daha korkunçlu olanını hayal edin. Aslında ilk bölümlerde tansiyon normal seyrederken bir anda tırmanıyor. Kasabayla alakalı gerçeği öğrendiğinizde oldukça şaşırtıyor. Gerilim ve gizem tarzından aksiyon ve bilim kurguya terfi ediyor. 2.sezonu olmasaydı kesinlikle şöyle derdim; keşke mini dizi olmasaydı devam etseydi. mutlaka izleyin.

Yorumlarınızı bekliyoruz 🙂